Osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania i osoby prawne nie mające siedziby na terytorium Republiki Czeskiej mogą w Czechach prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak „osoby czeskie”, o ile z Ustawy o działalności gospodarczej lub innych szczegółowych przepisów nie wynika co innego. Osoby czeskie - to, według definicji w ustawie, osoby fizyczne i prawne posiadające odpowiednio miejsce zamieszkania (bez konieczności posiadania obywatelstwa kraju) lub siedzibę w Czechach.
W przypadku zakładania firmy przez osoby nie mające miejsca zamieszkania w Czechach przepisy wymagają, żeby dokumenty potrzebne do rejestracji zostały przetłumaczone na język czeski przez tłumacza wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych i biegłych, jeżeli dokument nie został wydany w języku czeskim. Przepisy wymagają również, żeby podpisy oraz pieczątki na oryginałach dokumentów zostały poświadczone urzędowo. Z wymogu tłumaczenia dokumentów tłumaczem przysięgłym oraz poświadczenia podpisów i pieczątek zwolnione zostały dokumenty składane przez obywatela kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub przez osobę prawną mającą siedzibę, miejsce administracji centralnej lub główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w kraju członkowskim Unii Europejskiej, o ile nie zachodzą wątpliwości w kwestii poprawności tłumaczeń lub autentyczności podpisów i pieczątek.
W zależności od wybranej formy działalności należy zarejestrować firmę w odpowiednim rejestrze: rejestrze Urzędu ds. działalności gospodarczej (Živnostenský úřad), Rejestrze handlowym (Obchodní rejstřík) lub w innym rejestrze urzędowym przeznaczonym dla zawodów, które są regulowane odrębnymi przepisami (np. artyści, lekarze, notariusze, rolnicy ...).
Najprostszą formą prowadzenia biznesu w Czechach jest prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Tę formę działalności reguluje Ustawa o działalności gospodarczej (Živnostenský zákon, č. 455/1991 Sb.).
Można wykonywać dwa podstawowe rodzaje działalności:
Ustawa o działalności gospodarczej nie reguluje działalności niektórych zawodów, np. artystów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, lekarzy, dentystów, działalności banków, działalności rolniczej i innych, które można prowadzić tylko na podstawie odrębnych przepisów.
UWAGA! – Z dniem 1 stycznia 2014 r. został zniesiony obowiązujący od 1991 roku Kodeks handlowy (Obchodní zakoník, č. 513/1991 Sb.). Kodeks ten został zastąpiony przez nową Ustawą o spółkach handlowych i spółdzielniach (Ustawa o korporacjach handlowych) nr 90/2012 Sb. Więc decydując się na prowadzenie firmy w formie spółki, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nas już przepisy nowej Ustawy.
Korporacjami handlowymi są spółki oraz spółdzielnie.
Załatwienie niezbędnych formalności urzędowych to dopiero początek rozwijania firmy u południowych sąsiadów. Pomożemy wypromować twoją firmę w czeskim Internecie. Nasza firma skupia się na wsparciu rozwinięcia obecności polskich firm na czeskim rynku poprzez oferowanie prowadzenia kampanii linków sponsorowanych w czeskich wyszukiwarkach, prowadzeniu sklepów internetowych oraz tłumaczeniu i lokalizacji stron internetowych, aplikacji oraz innych dokumentów na język czeski.